EN

Angelini’nin 100. Yılını kutladığımız bu yıl, Angelini University Awards! (AUA!), Türkiye’de ilk defa gerçekleşti.

AUA Türkiye’nin bu yılki teması “Sağlıkla Beslenen Fikirler” oldu. “Beslenme ve Sağlık” başlığı altında, www.aua.com.tr internet adresimiz ve AUA sosyal medya hesaplarımızdan (Instagram, Facebook) pek çok öğrenciye ulaştık. Yarışmamıza toplamda 115 grup başvuru yaptı ve 43 grup ilk aşama için seçildi.

Jürimizin değerlendirmelerinden sonra 17 grup bir sonraki aşamaya geçmeye hak kazanarak 27 Kasım’da Feriye Palace İstanbul’da gerçekleşen seramoniye davet edildiler. 17 grup olarak yaklaşık 50 öğrencinin katıldığı seramonide, sunumlarını gerçekleştirdiler, jüri ve seyircilerimiz birlikte kazanan 1. ve 2. Grubu seçtiler.

Kazanan proje, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okuyan Umut Ulaş Tarhan ve Kimya bölümünde okuyan Pınar Tığlı’nın “Arkasına Bak!” isimli projeleri oldu. Alerji sorunu yaşadıkları için, kendi hikayelerinden yola çıkarak oluşturdukları bu proje, herkesin günlük yaşamında satın aldığı paketlenmiş ürünlerin içeriğini tanımlamak için kullanılan bir mobil uygulama olarak geliştirildi. Bu projenin amacı, tüketicilerin, satın almadan önce ürünlerin içeriklerini kontrol etme konusundaki farkındalıklarını arttırmak, bu sayede işlenmiş gıdalarda potansiyel olarak tehlikeli bileşenlerin tüketimini önlemek veya azaltmaktır. Bunu mümkün kılmak için, telefonun kamerasının ürünün üzerine tutulduğunda ürün içeriğini telefonun ekranında görüntüleyen bir telefon uygulaması tasarladılar.

Kazanan proje 25.000 Türk Lirası, kısa İtalya seyahati ve Angelini İlaç’ta staj yapma imkanına hak kazandılar. Aynı zamanda “Diyabet Hastalarının Beslenme Koşullarının İyileştirilmesi” başlığı ile projelerini bize sunan Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden Sıla Aksoy, İşletme bölümünden Meryem Erkoç yarışmamızı kazanan 2.grubumuz oldu. Kendileri 15.000 TL ve Angelini İlaç’ta staj yapma imkanına hak kazandılar.

Değerli jüri üyelerimiz, Taylan Kümeli (Beslenme ve Diyet Profesörü, Instagram Influencer’ı) “2019 Yılında Dünya Çapında Trend Olan 7 Diyet” başlığı ile bizlere 7 diyet trendini ve bu trendlerin sürdürülebilirliğinden bahsederken, Sertaç Doğanay (Teknoloji İletişimcisi, Akademisyen, Linkedin Influencer’ı) bizlere “Geleceğin İşleri ve Güçleri” başlığı altında teknolojinin geçmişten bugüne nasıl kareli (quadratic) olarak büyüme gösterdiğini, gelecekte bu büyümenin ne şekilde katlanarak devam edeceğini aktardı. Her iki jürimize de yapmış oldukları konuşmaları için teşekkür ederiz.

Angelini İlaç Ülke Müdürümüz Özgür Özdinç, seramoninin açılış konuşmasında öğrencilere şu motive edici sözleri aktardı; “Lütfen denemekten vazgeçmeyin. Bu tarz şanslar hep hayatınızda size gelecek ve şans kapıyı çaldığında kapının arkasında olun.”

Angelini Türkiye ailemize, değerli jüri üyelerimiz Taylan Kümeli, Sertaç Doğanay, Berna Tepsi ve Özgür Özdinç’e, Angelini Pharma’dan Conceicao Martins ve Edoardo Bartoli’ye bu anlamlı günde bize eşlik ettikleri ve bizleri destekleri için teşekkür ederiz.

Angelini İlaç olarak yarışmanın tüm paydaşlarımızla kurduğumuz ilişkileri daha da besleyeceğini ve Angelini İlaç’ın farklı platformlarda da bilinirliğini ve görünürlüğünü arttırmak için önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyoruz.